content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

jaki zawód wybrać test
Edukacja Praca

Kiedy trudno wybrać zawód

W wieku dziecięcym wiele osób marzy, że – kiedy dorosną – zostaną np. strażakami, policjantami, aktorami, czy podróżnikami. Jaki odsetek tej grupy faktycznie spełnia te zawodowe marzenia? Niewielki. Wraz z podjęciem nauki, poznawaniem świata i nowych ludzi, przeważnie najpierw znika wspomnienie o dziecięcych marzeniach, a później albo zastępują je nowe zamierzenia albo dezorientacja.

Zdarza się, że nawet połowa lub 3/4 klasy jeszcze na etapie ogólnokształcącej szkoły średniej nie wie, czym chce się zajmować w życiu zawodowym.

Dowiedz się więcej na temat bycia strażakiem : Jak zostać strażakiem?

Czym można się kierować wybierając zawód?

Niestety, w wielu rodzinach popełnia się ten błąd, że rodzice uważają, że choć jedno ich dziecko powinno iść w zawodowe ślady matki lub ojca. Dotyczy to przeważnie takich zawodów, jak lekarz, prawnik, dekorator wnętrz, czy projektant, czyli profesji, w których zawsze znajdzie się zatrudnienie.

Podobnie bywa, kiedy jedno z rodziców prowadzi własną firmę – nie ważne, czy chodzi o piekarnię, firmę budowlaną, czy organizująca przyjęcia weselne: zawsze liczą, że jedno z dzieci przejmie rodzinny biznes.

Tymczasem często okazuje się, że nawet pozostając niezdecydowanym co do swojego życia zawodowego, taki młody człowiek ani myśli spełniać oczekiwania rodziców w tym względzie.

Czym można się kierować wybierając zawód?

To jak wybrać?

Żeby móc się utrzymać, trzeba pracować – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Tylko nieliczni szczęśliwcy robią niemal od razu po szkole, to co lubią i jeszcze na tym zarabiają. Pozostała grupa nawet nie za bardzo zna swoje predyspozycje zawodowe.

Aby pomóc osobom niezdecydowanym co do swojego przyszłego zawodu, warto udać się np. do doradcy zawodowego. Często krok ten poprzedzają inne próby odpowiedzi na pytanie: jaki zawód wybrać test, rozmowy z rodziną i znajomymi, czy przeanalizowanie, które przedmioty szkolne najbardziej się lubi. To ostatnie jest istotne, choć nie do końca wskaże konkretne możliwości i cechy danej osoby, np. czy będzie dobra w pracy z ludźmi, w zespole, czy na samodzielnym stanowisku.

O wiele łatwiej jest sprecyzować swój wymarzony zawód decydując się na wybór swoich studiów biorąc pod uwagę  swoje zainteresowanie. Artykuł, który pomoże Ci zadecydować o tym jaki kierunek studiów wybrać.

Co to jest test pomagający zbadać predyspozycje zawodowe?

Test taki pomoże stwierdzić, czy wykonawca:
– lepiej sprawdzi się w zespole, czy pracując samemu lub w parze, ewentualnie w trio
– byłby dobrym zarządzającym zespołem ludzi
– dobrze poradzi sobie w kontakcie z klientem, czy raczej lepsza będzie praca „na zapleczu”
– jest dociekliwy, czy raczej polega na źródłach osób trzecich
itd.
Innymi słowy, test udziela odpowiedzi, w jakich warunkach zawodowych ktoś powinien czuć się najlepiej. Uzupełnia to często już posiadaną wiedzę o swoich zdolnościach i zainteresowaniach, które pomogą wybrać kierunek zawodowy.

Co to jest test pomagający zbadać predyspozycje zawodowe?

Test testowi nierówny

Dzisiaj osoby zainteresowane mają łatwy dostęp do testów pomagających odpowiedzieć na pytanie: jaki zawód wybrać? Test jednak testowi nierówny. Co nie znaczy, że nie warto zrobić samemu kilku wybranych przez siebie zestawów. Na tej podstawie będzie już łatwiej odpowiedzieć przynajmniej na niektóre pytania i wątpliwości. Na koniec jednak warto zrobić test przygotowany przez specjalistę i omówić z nim wyniki.

Zapoznaj się z zawodem logistyk, a być może odnajdziesz w nim siebie.