content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Jak dobrze wybrać kierunek studiów?
Praca

Jaki kierunek studiów wybrać? 

Większość absolwentów szkoły średniej czeka taki czas, kiedy trzeba zdecydować się, czy będą kontynuować naukę. Wówczas stoi przed nimi bardzo ważny wybór ścieżki rozwoju, a w dzisiejszych czasach jest bardzo dużo możliwości. Może to wprawiać w zakłopotanie i niepewność. Pozostaje zadać sobie pytanie. Co chcę w życiu robić? Czego chce się nauczyć? Czym i co mnie interesuje? Takie pytania zdecydowanie pomogą Ci wybrać jaki kierunek studiów jest dla Ciebie. 

jaki kierunek studiów wybrać?

Jak pomóc sobie w wyborze kierunku studiów?

Najważniejsze w tego typu decyzjach jest określenie swoich celów życiowych czy też zainteresowań. Przeważnie na tym etapie decyzji rozróżniamy dwa typy rozważań. Czy chce kontynuować zaczętą ścieżkę rozwoju? Czy może chce się nauczyć czegoś nowego?

Zdecydowanie prościej jest podjąć decyzje o wyborze, jaki kierunek studiów wybrać, kiedy mamy już jakieś zainteresowanie, bądź doświadczenie nabyte przez szkołę średnią. Zakładając, że np: nasza edukacja szkolna opierała się wokół konkretnego zawodu: informatyk, logistyk, ekonomista itp. Możemy łatwiej podjąć decyzje czy chcemy kontynuować rozwój w tym kierunku. Wtedy droga jest prosta i przejrzysta, bo wybieramy kierunek bliskoznaczny, bądź taki sam, który mieliśmy w szkole średniej. Problem staje się większy, gdy kierunek jaki przedtem obraliśmy wypadł z obiegu naszych zainteresowań lub uczęszczaliśmy do szkoły ogólnokształcącej. W takim przypadku możemy podjąć kilka następujących poniżej czynności.

Uzupełnij swoją wiedze o dodatkowe informacje znajdujące się w pokrewnym artykule: Czym można się kierować wybierając zawód?

Jaki kierunek studiów wybrać po liceum?

Oto kilka najważniejszych wskazówek na jakiej podstawie będziemy mogli zweryfikować jaki kierunek studiów nas interesuje. 

  • Określ cel (np: Chcesz się czegoś nauczyć w konkretnej dziedzinie)
  • Zainteresowanie (Chcesz pójść w kierunku swojego zainteresowania, by czerpać radość ze studiowania)
  • Rentowność ( Wybierz rozsądnie swój kierunek studiów, tak by później otworzył on przed Tobą nowe horyzonty)
  • Rozwój (Wybierz przyszłościowy kierunek)
najczęściej wybierane kierunki studiów

Najczęściej wybierane kierunki studiów

Poniżej przedstawiam listę najpopularniejszych kierunków studiów z ostatnich lat. Pamiętaj, żeby nie kierować się głównie w wyborze popularnością danego kierunku. 

Studia dzienne czy zaoczne?

Odwieczny dylemat absolwentów szkół średnich, gdy już dowiemy się jaki kierunek nas interesuje. Następuje kolejny problem w wyborze rodzaju studiów ze względu na częstotliwość uczęszczania. Studia dzienne mają zdecydowaną przewagę w kwestii przekazywanej wiedzy regularnie stosowanej. Uczęszczając na studia dzienne mamy zajęcia w ciągu tygodnia, co może utrudniać połączenie studiowania z pracą, co przydałoby się uwzględnić podczas dokonywania wyboru w tym zakresie. Studia zaoczne zostały stworzone z myślą o studentach chcących połączyć studia z pracą. Zajęcia na studiach zaocznych odbywają się weekendowo i w większości przypadkach bardzo niesystematycznie, co może utrudniać przyswajanie wiedzy. Znając te poszczególne cechy oraz wiedzę w jakim czasie odbywają się zajęcia, możemy dokonać naszego osobistego wyboru, który rodzaj studiów jest dla nas bardziej korzystny.

Doskonałym połączeniem pracy ze studiowaniem zaocznym może być praca w Call Center.