Praca strażaka, wydaje się być perfekcyjna pod względem spełnienia swoich osobistych marzeń z dzieciństwa o byciu bohaterem. Strażak bardzo często jest kojarzony z super mocą i bardzo słusznie, gdyż poświęcenie w tym zawodzie wymaga bohaterskich predyspozycji. Jednakże nie każdy jest w stanie podjąć ryzyko na rzecz ratowania innych.
Praca strażaka
Czym konkretnie zajmuje się strażak chyba nie trzeba tłumaczyć, bo jego czynności są dość oczywiste, a dowiadujemy się o tym od najmłodszych lat. Jego głównymi działaniami jest gaszenie pożarów i ratowanie ludzi z opresyjnych sytuacji typu: zatrzaśnięcie w samochodzie po wypadku. Jednakże rzadko kiedy mówi się o poświęceniach i wyrzeczeniach jakie strażak spełnia na swojej służbie. Musi być w gotowości niemal przez cały swój czas niezależnie od dnia i godziny bez wyjątków. Mówi się, że nie jest, to praca, a poświęcenie i powołanie.
W tym zawodzie zawsze trzeba stawiać dobro i bezpieczeństwo innych ponad swoje i nigdy nie bać się podjąć odpowiedniego ryzyka w celu uratowania czyjegoś życia. Strażacy nie zważają na dni wolne, święta czy inne uroczystości w ich życiu prywatnym. Muszą być zawsze gotowi do podjęcia misji ratunkowej. Jest, to jednej z nielicznych zawodów, których nie można się nauczyć z dnia na dzień. Strażakiem trzeba się czuć i posiadać pewne maksymy życiowe, które będą pokrywać się z tym zawodem. Tak więc przed podjęciem konkretnych działań w celu pracy jako strażak, należy zadać sobie kilka odpowiednich pytań i odpowiedzieć na nie z przekonaniem bez chwili zawahania. Czy jesteś gotowy pełnić misję ratowania ludzi ponad wszystko?
Czy każdy może zostać strażakiem?
Po zapoznaniu się jak i na czym opiera się praca strażaka możemy przejść dalej. Gdy już uzyskaliśmy pewność i przekonanie o tym, że chcemy pełnić funkcję strażaka. Musimy zapoznać się z pewnymi procedurami i zasadami, które musimy spełniać. Wymagania wyglądają następująco:
- konieczność bycia obywatelem RP
- nie być karanym za przestępstwo
- posiadać minimum wykształcenie średnie
- posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia funkcji strażaka
Jak zostać strażakiem?
Przed oficjalnym rozpoczęciem kandydatury na stanowisko strażaka, warto zapoznać się z opcją uczestniczenia w ochotniczej straży pożarnej. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mogli się sprawdzić w mniej stresujących warunkach i upewnić czy, aby na pewno chcemy być strażakiem. Oczywiście pewnymi stałymi wymaganiami do zostania strażakiem jest odpowiednia dyspozycja sprawnościowa. Proces kandydatury opiera się na poprawnym zdaniu sprawdzianu sprawnościowego. Wstępnie przed podejściem do testu sprawnościowego każdy kandydat zostaje zbadany pod względem stanu wydolnościowego, który polega na mierzeniu pulsu podczas wykonywania poszczególnych czynności. Po wstępnej weryfikacji naszej wydolności, zostajemy zakwalifikowani na test sprawnościowy. Dość istotnym etapem rekrutacji jest rozmowa z psychologiem mająca na celu zbadać nasze zdrowie psychiczne. Po przejściu wszystkich testów pozytywnie jesteśmy kierowani do służby przygotowawczej na okres 3 lat.
Dowiedz się czegoś więcej o równie wartościowym zawodzie jakim jest: ratownik medyczny