content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

praca logistyka
Praca

Praca logistyka – ile zarabia logistyk?

Logistyka, to nierozłączny element niemal każdej firmy, która chce w sposób zorganizowany gospodarować swoim zasobami. Praca logistyka przez wielu specjalistów oznacza zawód przyszłości dla gospodarki każdego kraju. Czym zatem jest praca logistyka?

logistyka

Logistyka czym tak właściwie jest?

Logistyka to złożony proces planowania, kontrolowania i zarządzania przepływem zasobów. Są, to bowiem kluczowe czynności za, które odpowiada logistyka. W większości przypadków możemy usłyszeć ten zawód jako ściśle powiązany z transportem. Poniekąd jest, to prawdą, bo zawód logistyk w głównej mierze znajduje swoje zapotrzebowanie w dziedzinie transportu. Aczkolwiek czynności logistyczne są potrzebne każdej firmie chcącej osiągnąć prawidłowe funkcjonowania w zakresie gospodarowania swoimi zasobami.

Praca logistyka        

Praca logistyka, wymaga przede wszystkim szerokiej znajomości z zakresu planowania, koordynowania i zarządzania przepływem zasobów. W tym zawodzie najbardziej znaczące na rynku pracy są kompetencje w tym zakresie. Dlatego warto zacząć swoją naukę już na etapie szkoły średniej. Dobry logistyk powinien posiadać wiedze techniczna i teoretyczną, która umożliwi mu w odpowiedni sposób zarządzać przepływem materiałów w danej strukturze organizacyjnej.

Praca logistyka – od czego zacząć naukę?    

W zależności na jakim etapie naszego życia się znajdujemy, posiadamy kilka możliwości podjęcia rozwoju z dziedziny logistyki. Są to między innymi:

  • Szkoła średnia wybór kierunku: Technik Logistyk
  • Szkoła wyższa: wybór kierunku studiów: Logistyka, Transport i Spedycja itp
  • szkolenia oraz kursy, których końcowym etapem jest uzyskanie dyplomu lub certyfikatu potwierdzającego zdobyte kwalifikacje 

Ile zarabia logistyk?

Wynagrodzenie w tej dziedzinie jest bardzo różnorodne i ściśle uwarunkowane od dużej ilości czynników tj: doświadczenie, kwalifikacje, wykształcenie, stanowisko, region, firma. Z uśrednionych wyników uzyskujemy następujące dane:

Stanowisko: Młodszy Logistyk – 3 200 zł, netto. To stanowisko charakteryzuje się podstawową wiedzą w zakresie logistyki oraz minimalnym doświadczeniem technicznym od 3 miesięcy do roku. 

Stanowisko: Starszy Logistyk – ok. 4 300 zł, netto. Cechy dla tego stanowiska to: wykształcenie średnie, bądź wyższe w tym zakresie oraz kilkuletnie doświadczenie w branży. Powyżej wymienione stanowiska są tylko przykładem jednym z kilku występujących w tej branży, a kwoty są jedynie medianą wynagrodzeń.

zawód logistyk

Pierwsza praca – zawód logistyk

W tym zawodzie możemy zacząć swoją karierę na bardzo różnorodnych gałęziach logistyki.

Istnieje bowiem szerokie spektrum stanowisk dla początkujących logistyków, gdzie mogą oni zacząć swoją pierwszą pracę w tej branży. Najczęstszymi propozycjami pracy z jakimi może spotkać się absolwent szkoły średniej na kierunku technik logistyk, są:

  • Młodszy spedytor
  • Magazynier
  • Młodszy Logistyk

Jest  to  branża w której jest jasno i przejrzyście określona ścieżka awansu w zależności od wyboru początkującego stanowiska. Oczywiście mając wykształcenie wyższe ściśle związane z logistyką będziemy zdecydowanie szybciej awansować na wyższe stanowiska. Głównymi cechami dla tego zawodu są: przejrzysta ścieżka kariery oraz duże docenienie doświadczenia pracownika. Zawód logistyk znajduje się aktualnie na 3 miejscu największego zapotrzebowania w Polsce.