content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

jak zostać prawnikiem?
Praca

Prawnik – czym się zajmuje?

Prawnik to jeden z tych zawodów, o których bardzo dużo się mówi w kwestiach zarobków. Aczkolwiek niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaką drogę trzeba przebyć, by stać się prawnikiem. Droga przeciętnego początkującego studenta prawa jest bardzo długa i męcząca. Mimo wszystko wciąż bardzo mało osób jest  świadoma tego, jak wygląda proces kształcenia się w tym kierunku. 

czym zajmuje się prawnik?

Czym zajmuje się prawnik?

Prawnik jak sama nazwa wskazuje ma bezpośredni związek z prawem. Jest, to zawód w którym trzeba znać wszystkie kodeksy na pamięć o każdej porze dnia i nocy. Na bieżąco śledzić każdą uchwaloną  zmianę przez państwo. Prawnik może pełnić bardzo wiele funkcji, poczynając od kwestii doradczych w zakresie prawa, po zdobycie specjalizacji i zostanie adwokatem. Natomiast w głównej mierze w tym zawodzie zajmuje się doradzaniem i ewentualną obroną w sądzie swojego klienta. Nie jest, to jednak, tak łatwa praca jakby się wydawało. W tej branży trzeba się wykazać olbrzymią błyskotliwością i umiejętnością pozyskiwania szybkich i skutecznych rozwiązań. Częstym przypadkiem również jest, to kiedy klient  nie ma racji, lub co gorsza jest winny popełnienia jakiegoś przestępstwa. W tym przypadku prawnik, mimo wszelkich przeciwwskazań wewnętrznych musi zachować się profesjonalnie i dochować tajemnicy zawodowej. 

Jak zostać prawnikiem?

Zostanie prawnikiem wymaga poświęcenia bardzo dużej ilości czasu oraz dość wczesnego ukierunkowania swojego życia na ten zawód. Najlepszym okresem w swoim życiu na podjęcie decyzji o byciu prawnikiem jest szkoła średnia, to wtedy powinniśmy zacząć rozwijać swoje zainteresowanie w tym kierunku. Przyjęty przymus tak wczesnego zainteresowania się  tym zawodem jest spowodowany bardzo dużą popularnością tego zawodu. Podobnie jak medycyna wymaga sporej determinacji w nauce i tylko tacy kandydaci mają szansę dostać się na kierunek prawa. Jak więc wygląda droga do zdobycia zawodu prawnik?

Wspominając wcześniej o zaczęciu swoich pierwszych kroków już w szkole średniej, mamy na myśli osiągnięcie wysokich wyników na egzaminie maturalnym. Następnie przygotowanie się na egzamin wewnętrzny na wybraną przez nas uczelnie prawa. Taki egzamin składa się z bardzo dużej ilości wiedzy zakresu prawa. Następny krok do osiągnięcia tego zawodu, to obrona pracy magisterskiej. Na tym etapie ścieżka przeciętnego studenta kończy się u większości, ale nie w tym przypadku. Absolwent studiów prawa ma konieczność odbycia stażu tzw “aplikacji prawniczej”.  Kolejnym krokiem w karierze prawnika jest egzamin, który zawiera 150 pytań zamkniętych z zakresu wszystkich kodeksów występujących w państwie. Po odbyciu wszystkich wyżej wymienionych kroków absolwent uzyskuje stosowne uprawnienia na realizowanie się w tym zawodzie

ile zarabia prawnik?

Ile zarabia prawnik?

Prawnik, to jeden z tych zawodów, których zarobki miesięczne sięgają ogromnych sum. Na przeciętną sumę wynagrodzenia prawnika składa się bardzo wiele czynników tj: 

  • doświadczenie
  • specjalizacja
  • region
  • firma

Wówczas przyjęło się, że średnie wynagrodzenie prawników w roku 2021 mieściło się w zakresie 5 200 – 7 200 złotych brutto