content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

czy warto wyjechać za granicę
Lifestyle Praca

Czy warto wyjechać za granicę, by żyć tam i pracować?

Polska przez całą swoją nowoczesną historię jest krajem na skraju cywilizacji, w którym płace są bardzo niskie w porównaniu z tymi, które otrzymują zagraniczni pracownicy. Jednak nie tylko zarobki zachęcają do wyjazdu. Większość Polaków zachwyca się też mentalnością i o wiele wolniejszą swobodą i wolnością, która panuje w wielu krajach. Dla wielu osób odpowiedź na pytanie o to, czy warto wyjechać za granicę, jest więc jasna, jednak czy rozwiązanie takie ma też minusy?

Kraj migracji

Za granicę po 1988 roku wyjechały miliony Polaków, a wielu wciąż migruje lub planuje zmianę swojego życia poprzez przeniesienie się do innego kraju. Powinno się jednak dokładnie zastanowić nad tym, jaki ma być to kraj, gdyż każde państwo posiada swoje plusy i minusy.

Ukochanymi przez Polaków kierunkami emigracji są między innymi Niemcy, Holandia, Zjednoczone Królestwo, czy kraje skandynawskie. W tych krajach poziom życia jest wysoki, a do tego są one bardzo nowoczesne w porównaniu z Polską nadal tkwiącą w minionych epokach.

Cel emigracji a opłacalność

Planując emigrację, warto też uwzględnić swój cel, a te bywają różne. Wiele osób chce tam wyjechać po prostu, by pracować u kogoś, inni chcą założyć własny biznes, a inni chcą po prostu żyć za granicą, osiągając dochody ze swojego biznesu w Polsce.

W pierwszym przypadku trzeba mieć świadomość, że wyższym zarobkom w bogatych krajach towarzyszą też wyższe ceny. Z reguły jednak za to, co pozostaje pracownikowi po opłaceniu wszystkich podstawowych rachunków i kosztów życia, osoba pracująca za granicą może pozwolić sobie na o wiele więcej przyjemności. W Polsce na jedne wakacje odkłada się latami, podczas gdy pracując za granicą, będzie się je miało co roku, a nawet częściej. W rzeczywistości za granicą najwyższe wydatki to koszty zakwaterowania, a więc wynajmu lub kupna mieszkania, ale poza tym wiele produktów na Zachodzie dostępnych jest w takiej samej – lub nawet niższej – cenie, niż w Polsce.

Osoby, które chcą założyć firmę, nie powinny się zastanawiać z kolei nad wyjazdem – podatki za granicą są o wiele mniejsze niż w Polsce, a księgowość jest o wiele prostsza, podczas gdy w kraju władza to największy wróg biznesu. Nie powinno się jednak wyjeżdżać bez konkretnej strategii, znajomości języka, czy środków na wystartowanie, chociażby z małym biznesem. Można jednak najpierw pracować na miejscu u kogoś, przyswajając obyczaje, kulturę i język, aby z czasem za odłożone pieniądze przejść na swoje.

Przeniesienie biznesu za miedzę bez utraty więzi z przyjaciółmi i rodziną

Wiele osób też decyduje się przenosić swoje biznesy za granicę, co jest bardzo dobrym pomysłem. Przybywa osób, które swoje firmy rejestrują w Niemczech czy w znacznie bogatszych i bardziej postępowych Czechach, osiedlając się stosunkowo blisko polskiej granicy. Często pracują dla tych samych klientów, których posiadali na miejscu, plus dla klientów lokalnych.

Dzięki bliskości Polski i jej granic, mogą w każdym momencie przyjeżdżać do rodziny i przyjaciół i spędzać w Polsce dłuższe okresy czasu.

To, czy warto wyjechać za granicę, zależy jednak od tego, czy posiada się konkretny pomysł i jest się elastycznym. Nawet osoby bez wykształcenia mogą sobie świetnie poradzić w bogatszych państwach, nie tylko świetnie zarabiając, ale też tworząc wspaniale prosperujące biznesy, jednak udaje się to osobom wyjątkowo kreatywnym i takim, które uparcie dążą do celu i nie zniechęcają się dość szybko, gdyż okres początkowej adaptacji jest często bardzo trudny i wiele osób go nie wytrzymuje.

Jednym z popularniejszych i najbardziej pożądanych zawodów za granicą jest: zawód logistyk.