content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Jak działają akumulatory samochodowe?
Lifestyle

Jak działają akumulatory samochodowe?

Fakt, że nowoczesne samochody spalinowe są wyposażone w akumulatory samochodowe wpływa w ogromnym stopniu na komfort jazdy, choć rzadko o tym myślimy. Dzieje się tak, ponieważ ta innowacja jest z nami już od wielu lat i niemal całkowicie zapomnieliśmy, jak samochody spalinowe wyglądały przed wprowadzeniem elektrycznych rozruszników, które to owe akumulatory napędzają. Dziś tego typu samochody możemy podziwiać w muzeach lub na archiwalnych nagraniach, na których widać jak kierowcy męczą się próbując odpalić samochód za pomocą metalowej korby. To właśnie dzięki akumulatorom my dziś nie musimy tego robić. Warto więc wiedzieć, jak akumulatory samochodowe działają i jakie są ich wady i zalety. Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, to zachęcamy do dalszego czytania.

Zasada działania akumulatora kwasowo-ołowiowego

Zdecydowana większość samochodów poruszających się obecnie po polskich drogach jest wyposażonych w proste akumulatory kwasowo-ołowiowe. Są one zbudowane z dwóch elektrod zamkniętych w szczelnym plastikowym pudełku. Elektrody te połączone są ze sobą elektrolitem, czyli płynem przewodzącym prąd. W przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych, jak się można łatwo domyślić, elektrolitem tym jest kwas, najczęściej kwas siarkowy w stężeniu 37%. Z nazwy tych akumulatorów można też łatwo wywnioskować, z czego zbudowane są elektrody. Jedna jest więc zbudowana z czystego ołowiu, natomiast druga z ditlenku ołowiu. Taki, a nie inny skład zarówno elektrod, jak i elektrolitu sprawia, że w wyniku przepływu prądu elektrycznego podczas ładowania w akumulatorze zachodzi reakcja chemiczna, która może być następnie odwrócona, czego efektem jest przepływ prądu, który to można wykorzystać do chociażby napędzenia wspomnianego wcześniej rozrusznika.

Podsumowanie

Prosta budowa popularnych obecnie akumulatorów ma swoje zalety, ale też wady. Zaletami jest głównie mały stopień skomplikowania, z którego wynika niska cena i duża niezawodność. Do wad należy jednak zaliczyć małą pojemność w stosunku do masy i wrażliwość na głębokie rozładowanie i niskie temperatury. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że wykorzystywane obecnie akumulatory dobrze wywiązują się ze swojego zadania i należy im się nasza wdzięczność.

 Materiał zewnętrzny