content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

podatek od wygranej w teleturnieju
Finanse Praca

Jaki jest podatek od wygranej w teleturnieju?

Zawsze podatek od wygranej trzeba zapłacić. Z obowiązku tego są zwolnione osoby, których wartość wygranej wynosi poniżej 2280 złotych. Podatek od wygranej w teleturnieju i w każdej innej grze jest zapisany ustawowo. Specjalna ustawa o podatku dochodowym od osób prywatnych reguluje wysokość podatku, którą musi zapłacić zwycięzca. Ludzie nie zawsze z tego faktu są zadowoleniu, ale nikt nie staje, w tym przypadku, przeciwko prawu.

Czy z każdej gry wyliczany jest podatek dochodowy?

Czy z każdej gry wyliczany jest podatek dochodowy?

Podatek od wygranej w teleturnieju i w innej grze hazardowej, najczęściej wynosi 10% wartości całej wygranej. W żadnym przypadku nie jest on pomniejszany o kwotę, którą zainwestowało się wcześniej w grę. W przypadku gier hazardowych progiem, od którego podatek nie jest naliczany jest kwota 2280 zł, natomiast jeśli chodzi o popularne teleturnieje, tutaj próg wynosi 760 złotych.
Najczęściej przy wygranych pieniężnych wygląda to tak, że osoba, która wygrała otrzymuje wartość wygranej pomniejszoną już o dany podatek.
Fiskus zawsze opodatkuje nagrodę. Wyjątkami są wygrane z takich gier, jak: w karty, w kości, gry cylindryczne, na automatach, bingo za pieniądze czy bingo fantowe. W takich przypadkach organizator zabawy jest zmuszony wypłacić całą wartość nagrody, bez pomniejszania jej o podatek.

Podatek od nagród rzeczowych

Ludzie biorą udział w różnych rodzajach gier i teleturniejach. Czasami zamiast pieniędzy nagrodą jest samochód, laptop lub telewizor. Za tego typu dobra rzeczowe też płaci się podatek od wygranej w wysokości 10%. Jednak w takich przypadkach wygląda to tak, że osoba, która wygrała, przed odebraniem nagrody musi organizatorowi zapłacić 10% wartości wygranej nagrody rzeczowej. Dopiero po opłaceniu podatku może otrzymać nagrodę, która oczywiście jest wyższa w swojej wartości aniżeli dany próg, czyli kwota 2280 złotych.

Podatek od nagród rzeczowych

Wygrywać się opłaca

Mimo tych wszystkich opłat grać w różnego rodzaju gry i brać udział w teleturniejach jest warto. Nagrody nieraz są wyższe i opłaca się je otrzymywać nawet po potrąceniu owych 10 % podatku. Opodatkowanych jest wiele zysków, toteż trzeba się również pogodzić z opodatkowaniem nagród, które się wygrało.
Warto jest też pamiętać, że każdy rodzaj dochodu powinien być udokumentowany a organizator gier hazardowych czy innych nie ma obowiązku wystawiania zaświadczeń o wygranych. Dlatego dobrze jest zawsze poprosić go samego o wydanie takiego dokumentu. Bardzo ważne jest to w przypadku gdy wygrana nie była tak duża, że musiała być objęta opodatkowaniem.