Warszawa to najludniejsze miasto naszego kraju. Pod koniec roku 2021 odnotowano blisko 1 800 000 mieszkańców. Są to głównie ludzie młodzi, którzy przybyli do stolicy w celach edukacyjnych czy też zdobycia wymarzonej pracy. W tym artykule chcielibyśmy przyjrzeć się zarobkom w tym właśnie mieście. Zastanowimy się od czego zależą i ile mniej więcej zarabiają tutaj osoby zatrudnione. Warto również zaznaczyć, że Warszawa jest jednym z powiatów o najniższej stopie bezrobocia w kraju. W roku 2020 zajmowała ona drugie miejsce a 10 lat wcześniej pierwsze.
Średnie wynagrodzenie brutto w województwie mazowieckim
Zarobki budziły i nadal budzą wiele kontrowersji. Z racji na fakt, że w województwie mazowieckim, a szczególnie w Warszawie, znajduje się wiele siedziby dużych firm, korporacji, średnie wynagrodzenie brutto jest nieco wyższe niż w innych obszarach Polski. Statystykę tę podbijają wypłaty ludzi z branż które wymagają specjalnych kwalifikacji.
Według danych na rok 2020, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w tym województwie wynosiło 6581,81 zł. Średnia krajowa wówczas wynosiła 5523,32 zł. Nie ma co ukrywać, że jest to dość znacząca różnica.
Podejmując pracę w Warszawie, musimy liczyć się z tym, że na początku nasze wynagrodzenie może nie być do końca zbliżone do tej kwoty. Wszystko zależy od naszych umiejętności i branży w której poszukujemy zatrudnienia. Jeżeli szukamy pracy w IT i nie aplikujemy na stanowisko juniorskie, możemy być pewni, że nasze wynagrodzenie będzie wyższe. Z kolei wypłata za prace biurowe czy też usługowe nie koniecznie musi być zbliżona do tej kwoty.
W jakich branżach są najwyższe a w jakich najniższe zarobki?
Jak wspomniano w poprzednim akapicie, między branżami występują znaczne różnice w stosunku do zarobków. Mogą one być nawet kilkunastokrotne. Warto więc inwestować w swoją edukację, dokształcać się i wybrać pracę, której nie będziemy żałować.
Wiadomą sprawą jest, że najlepiej zarabiają przedsiębiorcy, właściciele firm i osoby na najwyższych stanowiskach. Nie każdy jednak jest na tyle odważny czy też posiada wystarczające kompetencje i budżet aby otworzyć własną działalność. Chcąc osiągnąć dobre zarobki warto zastanowić się nad karierą programisty. Posiadając odpowiednie umiejętności, można znaleźć naprawdę dobrą pracę. Nie każdy jednak ma głowę do cyferek i ścisły umysł. Niestety jest to dość istotna umiejętność na rynku pracy. Pracodawcy poszukują osób, które będą w stanie poradzić sobie z różnymi i problematycznymi sytuacjami.
Z najniższymi zarobkami spotkamy się w branżach, gdzie nie potrzebujemy specjalnych kwalifikacji. Rozpoczynając pracę jako sprzedawca, pracownik gospodarczy czy też na przykład sanitariusz, nie możemy liczyć na szczególną wypłatę. Te i inne zawody są nam niezmiernie potrzebne a mimo to są aż tak nisko wycenione. Ktoś jednak musi wykonywać te funkcje więc powinniśmy się nawzajem szanować i doceniać każdego, bez względu na pracę, jaką posiada. Jest to niezmiernie ważne, szczególnie w Warszawie, gdzie różnorodność branż zawodowych z jakimi się spotykamy na co dzień jest niezwykle szeroka. Warto również przeczytać artykuł https://wawalove.wp.pl/jakie-oferty-pracy-mozna-znalezc-w-warszawie-6752094722898880a w którym znajdziemy wiele ciekawych informacji na temat pracy w stolicy.
Liczy się doświadczenie
Pracodawca przyjmując nowego pracownika zwraca zazwyczaj uwagę na jego doświadczenie zawodowe związane z nowym stanowiskiem pracy. W ten sposób ma pewność, że dana osoba jest w stanie poradzić sobie z zadaniami jakie ją czekają i nie będzie musiała zaczynać nauki od nowa.
Doświadczenie związane z wykonywanym zawodem ma również ogromny wpływ na pensję. Początkująca osoba na danym stanowisku nie zarobi tyle ile ta, która zajmuje się danym tematem od lat. Juniorowi dane zadanie zajmie kilka razy więcej czasu niż powinno i do tego może potrzebować dodatkowego wytłumaczenia i przeszkolenia. W tym czasie senior zdąży zrobić kilka takich zadań i prawdopodobnie nie będzie musiał prosić o pomoc. Warto być cierpliwym w tej kwestii, doszkalać się a z czasem zauważymy znaczne efekty.
Jak przygotować się na rozmowę o pracę?
Niezwykle ważnym elementem podczas podejmowania nowej pracy jest rozmowa kwalifikacyjna. To właśnie podczas niej robimy pierwsze wrażenie, które może być kluczowe podczas podjęcia decyzji, czy otrzymamy miejsce na danym stanowisku.
Przed rozmową, warto zadać sobie pytanie dlaczego chcielibyśmy podjąć pracę właśnie w tym miejscu i co nas do niej motywuje. Powinniśmy również poczytać więcej o danej firmie, bo o to również może paść pytanie. Nie warto się stresować ani przejmować jeżeli nam się nie uda. Rzadko zdarzają się sytuację, że po pierwszej rozmowie od razu dostaniemy decyzję o przyjęciu.
Dobra praca w Warszawie jest czymś o czym marzy wielu z nas ale nie do końca wierzy w swoje możliwości. Warto próbować swoich sił, dokształcać się i nigdy nie poddawać w poszukiwaniach.