content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Lifestyle

Dlaczego gryzaki logopedyczne są niezbędne w ćwiczeniach logopedycznych?

Zajęcia logopedyczne obejmujące stosowanie gryzaków logopedycznych wykazują się bardzo dużą skutecznością w usprawnianiu aparatu mowy. Gryzaki logopedyczne umożliwiają prace nad wargami, językiem oraz mięśniami żuchwy.

 

Jakie cechy posiadają gryzaki logopedyczne?

Gryzaki logopedyczne są wykonywane z trwałych i bezpiecznych materiałów, dostępne są w wielu kształtach, rozmiarach i stopniu twardości. Pozwala to na ich wykorzystanie w pracy z niemowlętami, starszymi dziećmi oraz dorosłymi.

 

W sprzedaży dostępne są gryzaki gładkie oraz z wypustkami, dlatego jest możliwość ich wykorzystania przy pracy z pacjentami mającymi zaburzenia sensoryczne, a także z niemowlętami.

 

Zróżnicowany kształt gryzaka logopedycznego również ma znaczenie i umożliwia wykorzystanie przy pracy nad konkretnymi zaburzeniami. Podłużne i wąskie gryzaki logopedyczne umożliwiają ćwiczenie żucia i gryzienia, rozwijają ruchy boczne języka, a także poprawiają napięcie mięśniowe. Jeżeli u pacjenta występują problemy z czuciem głębokim, konieczne jest wybranie gryzaka sprężystego.

 

Jakie korzyści mogą przynieść gryzaki logopedyczne?

Gryzaki logopedyczne przydają się na różnych etapach rozwoju człowieka i pracy z pacjentem. Dla noworodków okazują się prawdziwym wytchnieniem w okresie ząbkowania, ponieważ łagodzą podrażnienie dziąseł. Ponadto pomagają przygotować maluszka do rozszerzenia diety o twarde pokarmy. Umożliwiają wykonywanie ćwiczeń stabilizujących żuchwę i podnoszących jej siłę.

 

Logopeda zaleca stosowanie gryzaków logopedycznych u starszych dzieci, jeżeli pojawia się u nich niechęć do jedzenia, a także wtedy, gdy dziecko przez sen zgrzyta zębami. Zmniejsza się także chęć do gryzienia palców i obgryzania paznokci. Gryzak logopedyczny rozładowuje stres, a jednocześnie jest niezbędny przy wykonywaniu wielu ćwiczeń logopedycznych mających na celu pracę nad właściwym ułożeniem języka, warg czy mięśni żuchwy.

 

Ważne jest, aby gryzaki logopedyczne stosować pod kontrolą logopedy.

 

Kto najbardziej skorzysta stosując gryzaki logopedyczne?

Najczęściej gryzaki logopedyczne są kupowane dla dzieci w okresie ząbkowania, jak i dla starszych pociech, u których występują problemy z aparatem mowy. Mogą z tego produktu także skorzystać osoby dorosłe w celu uzyskania symetrii żuchwy i aby przywrócić czucie głębokie. Po przebytych urazach twarzoczaszki, zalecane jest przez logopedę wykonywanie ćwiczeń z użyciem wspomnianego gryzaka o odpowiedniej wielkości i twardości, w zależności od stopnia uszkodzeń.