Wirtualne biura dla wielu osób wydają się zupełnie abstrakcyjnym pojęciem, jednak nowocześni przedsiębiorcy zaczynają odkrywać ich liczne zalety, wiążące się przede wszystkim z ograniczaniem kosztów, co pozwala na lepszy rozwój firmy. Jeśli już interesujesz się wykupieniem wirtualnego adresu i biura, to z pewnością zastanawiasz się do czego można wykorzystać takie biuro i jakie są jego ograniczenia. Zasady korzystania z wirtualnego biura są bardzo proste i z pewnością szybko przekonasz się jak sprytne jest to rozwiązanie.
Do czego można wykorzystywać wirtualne biuro?
Wirtualne biuro to miejsce najczęściej wykorzystywane przez freelancerów – copywriterów, grafików, programistów, informatyków, tłumaczy, ale nie tylko. Korzystają z nich także początkujący przedsiębiorcy i start-upy, które aby działać nie muszą być fizycznie związane z konkretnym miejscem. Posiadanie adresu działalności jest jednak bardzo ważną kwestią. Oczywiście można do tego wykorzystać np. domowy adres, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Nie każdy chce, aby do prywatnego domu czy mieszkania przychodziła służbowa korespondencja lub aby klienci mieli możliwość sprawdzenia np. w Google Maps jak mieszka osoba świadcząca dla nich usługi. Wirtualny adres można wykorzystywać do korespondencji z klientami, współpracownikami, instytucjami, ale także np. w Google Maps i wizytówkach Google, aby móc pozycjonować firmę w danej lokalizacji. Dla wielu osób lokalizacja firmy w śródmieściu Warszawy będzie zdecydowanie bardziej prestiżowa niż w niewielkiej miejscowości, gdzie fizycznie przebywa przedsiębiorca, co może także wpłynąć na nawiązywanie biznesowych relacji.
Jakie są ograniczenia w wirtualnym biurze?
Wiele konkretnych ograniczeń wynika z modelu pracy poszczególnych wirtualnych biur – czasami mogą więc następować opóźnienia w odbiorze korespondencji czy niedostępność pod telefonem recepcji, gdyż różne wirtualne biura pracują w różnych godzinach. W wirtualnym biurze nie można także przebywać poza jego godzinami pracy, więc jeśli preferujesz jako freelancer pracę w późnych godzinach, czy w trakcie świąt albo weekendów, to niestety najczęściej pracowanie w podanej przez Ciebie lokalizacji nie będzie możliwe. Lepiej więc planować spotkania w salkach konferencyjnych w optymalnych godzinach, zarówno dla Ciebie jak i klientów, aby nie przedłużyły się do późnych godzin.