content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

ekonomia czy finanse i rachunkowość
Edukacja Praca

Ekonomia czy finanse i rachunkowość? jakie studia wybrać?

Co roku, ogromna rzesza maturzystów zadaje sobie pytanie, jaki kierunek studiów wybrać – finanse i rachunkowość czy ekonomię? Obydwa kierunki należą do grupy przedmiotów ekonomicznych i charakteryzują się dość podobną specyfikacją. Co więcej, w ostatnich latach cieszą się one ogromną popularnością wśród młodych ludzi a w rankingach popularności wyraźnie królują.

Ekonomia czy finanse i rachunkowość?

Ekonomia

Jest to niezwykle rozbudowany kierunek, dlatego też duża część osób twierdzi, iż jest przez to zbyt ogólny. Łączy on w sobie elementy bankowości, finansów, ekonometrii, czy też marketingu.

Kandydat studiujący ekonomię powinien dobrze radzić sobie z obliczeniami matematycznymi, jednak nie jest to najistotniejsze. Niezwykle ważne jest, aby biegle posługiwał się on przynajmniej jednym językiem obcym, a także cechował się dobrą pamięcią.

Urzędnik skarbowy – to zawód ściśle związany z ekonomią, i aby nim zostać nie wystarczy jednak ukończenie studiów, ważny jest także test wiedzy przeprowadzany jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną. Podczas niego, kandydat powinien wykazać się dobrą znajomością przepisów i regulacji prawnych, dopiero po pozytywnym wyniku testu istnieje możliwość przeprowadzenia rozmowy wstępnej.

Finanse i rachunkowość

To nieco bardziej matematyczny kierunek, aniżeli ekonomia. Studenci finansów powinni doskonale radzić sobie ze skomplikowanymi działaniami matematycznymi, sprawnie posługiwać się językiem angielskim czy programem księgowym. Pomimo iż kierunek ten jest bardzo oblegany, nie zapowiada się, aby na rynku finansowym w przyszłych latach miało zabraknąć etatów.

Księgowa – to główny zawód, kojarzony z tym właśnie kierunkiem. Zajmuje się ona nie tylko podliczaniem podatków od pensji, do jej zadań należy także wykonywanie sprawozdań finansowych, księgowanie dokumentów, a także współpracowanie z firmami zewnętrznymi, np. GUS. Do wykonywania zawodu księgowej potrzebne jest oczywiście odpowiednie wykształcenie, ale także sumienność czy odpowiedzialność.

Podsumowując, ciężko jednoznacznie odpowiedzieć sobie na zadane pytanie. Należy jednak pamiętać, aby kierować się przede wszystkim własnymi preferencjami i możliwościami. Jeśli cechujemy się zdecydowanie matematycznym umysłem, a analizowanie rozrachunków nie sprawia nam problemów – wówczas najlepiej zdecydować się na studia o kierunku finanse i rachunkowość.

Natomiast, jeśli zdecydowanie chętniej przychodzi nam przyswajanie teoretycznych zagadnień, a samo liczenie sprawia nam pewne kłopoty – w tym przypadku warto pomyśleć o ekonomii. Dobrymi kandydatami na tenże kierunek są osoby chcące w przyszłości zajmować się teorią ekonomii, bądź przyszli menedżerowie czy rzeczoznawcy.

Zapoznaj się z nowym wpisem, który powinien jeszcze bardziej pomóc Ci w wyborze: Jaki kierunek studiów wybrać?