Ratownik medyczny jest bardzo często określany jako mobilny lekarz, który zajmuje się pacjentami przed przybyciem do szpitala. Na czym właściwie polega praca ratownika?
Czy rzeczywiście słusznie jest on porównywany z lekarzem?
Ratownik medyczny
Ratownik medyczny, to osoba posiadająca wykształcenie wyższe ukierunkowane na ratownictwo medyczne. Ponadto od 2019 roku musi posiadać zdany egzamin państwowy z Ratownictwa Medycznego. Jest, to bowiem zawód odpowiedzialny za udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu potocznie mówiąc jest, to lekarz pierwszego kontaktu. Jego głównym obowiązkiem jest zadbanie o stan pacjenta w czasie transportu do placówki stacjonarnej. Ratownicy medyczny zazwyczaj występują w zespołach poruszających się karetką. Zespół jest odpowiednio wyposażony w mobilny sprzęt ratujący życie. Ratownicy medyczni podobnie jak lekarze są niekiedy osobami decydującymi o przeżyciu pacjenta. Jednakże należy mieć na uwadze bardzo ważny aspekt odróżniających ratowników od lekarzy. Ratownicy medyczni bardzo często są ograniczeni przez niedobór odpowiednich narzędzi. W przypadku lekarzy znajdujących się w placówkach stacjonarnych taki problem nie występuje. W tym zawodzie trzeba zdecydowanie charakteryzować się konkretnymi umiejętnościami bez, których praca w takich warunkach byłaby niemożliwa. Umiejętności bez których się nie obejdzie, to: wysoka odporność na stres, umiejętność pracy pod presją czasu.
Jak zostać ratownikiem medycznym?
Ratownik medyczny, to obecnie bardzo niedoceniany finansowo zawód. Co znacznie zmniejszyło popularność chęci podjęcia nauki w tym kierunku. Aczkolwiek na przestrzeni ostatnich lat możemy dostrzec, że nadchodzi reforma wynagrodzeń dla pracowników służby zdrowia. Ratownikiem medycznym można bowiem zostać tylko poprzez wybór jednej odpowiedniej drogi kształcenia.. Zaczynając najlepiej na etapie wczesnoszkolnym, czyli szkoły średniej, a konkretnie skupieniem się na konkretnych przedmiotach maturalnych tj: biologia, chemia, fizyka, język polski oraz wos. Najbardziej istotnym przedmiotem jest biologa i, to właśnie szczególnie na niego trzeba zwrócić uwagę podczas przygotowań do matury. Po otrzymaniu dobrych wyników maturalnych, musimy udać się na uczelnie, by studiować kierunek ratownictwo medyczne. Studia trwają od 3 do 4 lat w zależności od stopnia. Do 2019 roku, to był koniec drogi do zostania ratownikiem medycznym. Po 2019 roku weszła w życie reforma, która wniosła w życie obowiązkowy egzamin państwowy Ratownictwa Medycznego. Dopiero po zdaniu egzaminu państwowego, możemy w pełni uzyskać zawód ratownika medycznego.
Zapoznaj się również z tematem: Jak zostać strażakiem?
Ile zarabia ratownik medyczny
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zawód ratownik medyczny jest obecnie dość mało popularny ze względu na niskie zarobki w stosunku do pracy. Średnie zarobki ratowników medycznych wahają się pomiędzy kwotami 2 900 – 3 800 zł brutto. Biorąc pod uwagę warunki pracy oraz wymaganą wiedzę do wykonywania zawodu można stwierdzić, iż ten zawód jest bardzo słabo opłacany.