content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Nowy standard telewizji naziemnej
Lifestyle

Nowy standard telewizji naziemnej i telewizor z tunerem DVB-T2

Jak powszechnie wiadomo, w marcu 2022 roku w Polsce rozpocznie się proces zmiany standardu sygnału cyfrowej telewizji naziemnej. Wielu użytkowników telewizji będzie zmuszonych zaopatrzyć się w nowy sprzęt, który pozwoli odebrać sygnał DVB-T2. W poniższym artykule podpowiadamy, co zrobić w obliczu zmian.

DVB-T2/HEVC w Polsce

Zmiana standardu sygnału telewizji naziemnej nastąpi na skutek decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady. DVB-T2 zastąpi DVB-T, które w 2013 roku wyparło w Polsce sygnał analogowy. Już wtedy wielu odbiorców musiało dokonać zmian w kwestii domowego sprzętu. Obecna sytuacja dla niektórych widzów również będzie nieść ze sobą tego typu potrzebę. Nowy standard telewizji naziemnej ma sprawić, iż w ofercie telewizji naziemnej będzie mogło pojawić się więcej programów. Udostępniony obraz będzie mógł być też lepszej jakości, nawet takiej jak 4K/Ultra HD.

Do kiedy powinienem zaopatrzyć się w telewizor z tunerem DVB-T2/HEVC?

Przejście na nowy standard telewizji naziemnej ma rozpocząć się w Polsce w drugim kwartale 2022 roku. Odbędzie się ono w czterech fazach w różnych częściach kraju. Etapy te prezentują się następująco:

  • 28 marca 2022 roku – województwo lubuskie i dolnośląskie
  • 25 kwietnia 2022 roku – województwo zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie i wielkopolskie
  • 23 maja 2022 roku – województwo łódzkie, świętokrzyskie, podkarpackie, opolskie, śląskie, małopolskie
  • 27 czerwca 2022 roku – województwo podlaskie, warmińsko-mazurskie, mazowieckie, lubelskie

Aby sprawdzić dokładny zakres zmian i zdobyć więcej informacji na ten temat, polecamy zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/dvbt2/. Przedstawiony powyżej harmonogram zmian powinien jednak pozwolić Ci zorientować się, kiedy zmiana zacznie być wprowadzana w Twoim regionie.

Czy mój odbiornik telewizyjny to telewizor z tunerem DVB-T2/HEVC?

Branża już przed kilkoma laty zaczęła przygotowywać się do zmian. Jeśli zatem posiadasz telewizor, który został wyprodukowany w ciągu kilku ostatnich lat, prawdopodobne jest, że nie musisz wymieniać swojego sprzętu. Wskazane jest jednak upewnić się co do możliwości Twojego odbiornika, aby w niedalekiej przyszłości uniknąć niemiłych niespodzianek. Jeśli chcesz na przykład wiedzieć, czy Twój odbiornik Samsung to telewizor z tunerem DVB-T2, polecamy sprawdzić to w dedykowanym przewodniku https://www.samsung.com/pl/tvs/dvb-t2/ lub w instrukcji obsługi produktu. Inną opcją jest wyszukanie specyfikacji technicznej Twojego urządzenia w internecie. Wielu producentów zamieszcza na swoich stronach dokładne dane na temat produktów. Warto korzystać z takich udogodnień.

Dekoder DVB-T2/HEVC czy telewizor z tunerem DVB-T2/HEVC?

W przypadku, gdy Twój model odbiornika to nie telewizor z tunerem DVB-T2/HEVC, masz dwie możliwości. Pierwszą, bardziej oczywistą, jest zakup nowego telewizora, zgodnego z tym standardem. Wśród dostępnych obecnie na rynku produktów znajdziesz wiele odbiorników, które nie tylko będą spełniać warunki, które wprowadza zmiana na DVB-T2/HEVC, ale też spełnią oczekiwania wymagających klientów. Dobrze byłoby, gdyby nowo zakupiony telewizor z tunerem DVB-T2/HEVC pozwalał cieszyć się również ulepszoną jakością obrazu odbieranej telewizji. Jeśli natomiast nie chcesz rozstawać się ze swoim obecnym odbiornikiem telewizyjnym, możesz postawić na zewnętrzny tuner DVB-T2/HEVC. Takie urządzenie podłącza się zwykle do telewizora osobnym kablem. Do obsługi dekodera używa się też najczęściej oddzielnego pilota. Jest to wyjście oferujące nieco mniej udogodnień, jednak zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Przed zakupem nowego sprzętu polecamy zatem zastanowić się, jaki jest nasz budżet oraz czego oczekujemy od nowego urządzenia. Zmiana standardu telewizji naziemnej zbliża się wielkimi krokami  nie daj się jej zaskoczyć.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.