content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

B2B
Biznes

Jak skutecznie sprzedawać w sektorze B2B?

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm przenosi swoją działalność do internetu. Największy wzrost popularności zanotowały sklepy i hurtownie internetowe. Spowodowane jest to przede wszystkim tempem naszego życia, brakiem czasu na spokojne wyjście do sklepu, a także ostatnimi czasy pandemią, uziemiającą większość klientów w domach. Siłą rzeczy klienci zaczęli częściej wybierać sklepy internetowe, ze względu na wygodę robienia zakupów i nie raz większy wybór asortymentu. Patrząc od strony przedsiębiorcy, mogłoby się wydawać, że w branży e-commerce, sukces jest wręcz gwarantowany. Jednak wiele osób, już zdążyło się przekonać, że ta branża to nie taka bułka z masłem jakby się wydawało. Zatem co jest potrzebne by skutecznie sprzedawać w sieci?

Zapoznaj się z artykułem o standach reklamowych i zwiększ swoją sprzedaż: Standy reklamowe POS jako idealne narzędzie marketingu nowoczesnego.

Kategoria produktów i dobry dostawca

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność w e-commerce, czyli sprzedaży internetowej, powinien na początku ułożyć sobie solidny biznesplan. Najistotniejszą kwestią, jest to, co tak na prawdę chcemy sprzedawać? Dobrze by było, gdyby oferowane przez nas produkty, wiązały się z naszą pasją, w dalszej części tekstu opiszemy dlaczego. Jeśli zatem wiemy co chcemy sprzedawać, warto zastanowić się czy chcemy założyć sklep internetowy, czy może hurtownię internetową? Nie ważne jaką formę sprzedaży B2B wybierzemy, powinniśmy zadbać o solidnego dostawcę, który zaoferuje nam produkty najlepszej jakości, w dobrych cenach. Jest to o tyle ważne, że by wybić się na początku, z tłumu sklepów internetowych w sieci, musimy zachęcić potencjalnych klientów stosunkiem ceny do jakości naszego asortymentu. 

Model biznesowy

Mając już dobrego dostawcę, na oferowane przez nas towary, musimy zastanowić się w jakim modelu planujemy naszą sprzedaż B2B. Dostępne są dwie opcje, pierwsza dla przedsiębiorców posiadających środki na zatowarowanie magazynów, robi tak większość osób otwierających własne sklepy internetowe, łącząc je przy okazji ze sprzedażą stacjonarną. Druga opcja to zdecydowanie wariant dla osób, które nie mają wystarczających środków na zatowarowanie magazynów i w ogóle wynajem bądź kupno lokalu. model ten nazywamy dropshipping i polega on na tym, że to hurtownia dropshippingowa, a nie my pakuje nasze zamówienia i wysyła do naszych klientów. Poza tym przesyła nam także aktualną bazę danych swoich towarów, dzięki czemu możemy bez problemu wgrać ją do naszego oprogramowania sklepowego. To dobry początek dla przedsiębiorców nie posiadających dużych środków na start, gdyż zadaniem dla nich będzie jedynie stworzenie graficznej oprawy strony internetowej oraz znalezienie odpowiedniej platformy hurtowej.

Po pierwsze reklama, po drugie cena

Jak wiadomo, reklama to kwestia na, którą przedsiębiorcy wydają zawrotne sumy. Minuta reklamy w telewizji potrafi kosztować nawet kilka milinów złotych. Jednak na początek warto skupić się na bardziej lokalnych sposobach reklamowania swojego sklepu. Dobrym narzędziem do tego celu będą wszelkie media społecznościowe takie jak Facebook i Instagram. W tych aplikacjach mamy możliwość tworzenia postów sponsorowanych, a także całych kampanii reklamowych. Dobra reklama, połączona z atrakcyjną ceną to gwarancja dużej ilości zamówień. Warto zatem nie oszczędzać na tej płaszczyźnie, gdyż każda zainwestowana złotówka, z pewnością się zwróci. Ważne jest również pozycjonowanie naszej strony w wyszukiwarkach, a przede wszystkim w Google. Klienci szukając danego produktu, zaglądają przede wszystkim do tej wyszukiwarki. Zatem im wyżej będziemy pozycjonowani, tym więcej potencjalnych klientów się o nas dowie!

Odpowiednie oprogramowanie

Niedocenianą, lecz równie istotną sprawą, jest dobór dobrego oprogramowania sklepu. Ważne by spełniało ono podstawowe funkcje, niezbędne do codziennej obsługi naszego biznesu. Powinno dawać nam możliwość edycji graficznej strony naszego sklepu, możliwość kontroli stanów magazynowych, w oparciu o które będziemy robić zamówienia do hurtowni. Dobre oprogramowanie powinno posiadać również funkcję do wystawiania dokumentów sprzedaży, oraz monitorowania naszej sprzedaży, poprzez zbieranie zamówień. Ważne jest również połączenie z hurtownią, by bez najmniejszego wysiłku móc wprowadzać zmiany w bazie danych asortymentu. Zdecydowanie wartym polecenia będzie oprogramowanie sklepowe CStore. Spełnia one wszystkie wymagania dla prawidłowego funkcjonowania sklepu B2B, oraz posiada możliwość stworzenia platformy hurtowej, przydatnej przy zakładaniu hurtowni internetowej. 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: www.cstore.pl/blog/sprzedaz-b2b-co-to-jest-i-na-czym-polega-handel-b2b/