Mamy niestety coraz trudniejsze czasy, który dodatkowo skomplikowała pandemia koronawirusa. Dlatego znalezienie dobrego zatrudnienia bez odpowiednich znajomości często graniczy z cudem. Warto więc łapać się wszystkiego, aby mieć jakikolwiek zysk i móc się utrzymać przez najbliższe miesiące. Przeglądając ogłoszenia, można na szczęście natrafić np. na te dotyczące pracy najemnej. W artykule przedstawimy jej wady i zalety.
Podstawowe informacje
Oficjalna i profesjonalna definicja mówi, że z pracą najemną ma się do czynienia wtedy, gdy jest ona wykonywana przez pracowników w konkretnych przedsiębiorstwach (jeśli nie są właścicielami tychże zakładów)
Prawo unijne ściśle określa, że pracownik najemny to osoba będąca ubezpieczona i wykonująca pracę pod kontrolą innego człowieka na terenie danego kraju. Oczywiście otrzymuje za nią odpowiednie wynagrodzenie i co ważne – podlega ustawodawstwu tego państwa, na którego terytorium przebywa.
Ta forma zatrudnienia jest oparta na szczęście na umowie o pracę. Natomiast, jeżeli chodzi o płacenie podatków, to trzeba również rozliczać się w Polsce. Sprawdźmy, dlaczego praca najemna cieszy się nadal tak dużym zainteresowaniem i co jeszcze warto wiedzieć na jej temat.
Zalety i wady pracy najemnej
Poza stabilizacją i stałym etatem, kolejnym plusem niewątpliwie przemawiającym na korzyść tej pracy jest to, że martwimy się obowiązki dotyczące opłacania na czas składek ZUS. Tym – jak głosi ustawa – zajmuje się pracodawca.
A jednak pracownik najemny musi liczyć się z pewnymi ograniczaniami. Jakimi dokładnie? Po pierwsze nie ma tutaj mowy o samodzielnym kierowaniu swoją karierą zawodową. Należy więc spodziewać się, że trudno w tym przypadku o jakiś rozwój na danym stanowisku.
Na większość decyzji ma bowiem wpływ sam zatrudniający. On ustala wszelkie kwestie i sprawy powiązane z całym zakresem obowiązków zawodowych. Na przykład układa czas pracy (liczbę godzin), jej efektywność czy wydajność. Co więcej, może w każdej chwili zmienić realizację określonych z góry celów i zadań, a także wiele zdecydować o wielu innych zasadach.
Mniejsza o to, najważniejsza jest przecież wypłacana co miesiąc pensja. Bez niej nie ma mowy o przeżyciu danego roku, chyba że siedzi się na garnuszku bogatych rodziców. Wówczas można sobie oddalić smutki na bok i zająć się rozrywką. Ale czy na długo? A co z emeryturą? Warto więc spróbować swoich jako pracownik najemny i nie przejmować się słowami niektórych, że taka forma zatrudnienia jest porównywana z niewolnictwem.
Dowiedz się czegoś więcej o zawodzie prawnika: Prawnik – czym się zajmuje?