content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Lifestyle

Zespół Aspergera – problemy z jedzeniem u dzieci

Obecnie wśród najczęściej diagnozowanych schorzeń autystycznych u dzieci znajduje się zespół Aspergera. Nazwa ta w ciągu najbliższych lat zniknie z użycia, co jest zgodne z regulacjami Światowej Organizacji Zdrowia. Warto zatem nazywać schorzenie spektrum autyzmu. To łagodna forma autyzmu, która jednak może powodować szerokie spektrum objawów. Wśród nich znajdują się m.in. problemy z funkcjonowaniem w grupie czy też nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami. Jednym z dodatkowych objawów towarzyszących temu spektrum autyzmu mogą być również problemy z jedzeniem u dzieci. Czym się objawiają i jak sobie z nimi radzić?

Nietypowe zachowania jedzeniowe u dzieci autystycznych

Według badań naukowych, dzieci autystyczne mają dużo większą skłonność do nietypowych zachowań żywieniowych. Szacuje się, że zjawisko to występuje nawet 15 razy częściej niż u dzieci zdrowych. Mianem nietypowych zachowań jedzeniowych określa się bardzo różne objawy. Wśród nich znajduje się m.in. jedzenie wybiórcze, które polega na jedzeniu w trakcie posiłku tylko jednego produktu lub kilku wybranych produktów. Jest to spowodowane zaburzeniami sensorycznymi. W ich konsekwencji dochodzi do selektywności pokarmowej i dzieci mają skłonność do nadmiernego spożywania wybranych produktów spożywczych oraz odrzucania przyjmowania innych pokarmów. Tendencja ta jest zmienna, dlatego w dłuższej perspektywie dzieci mogą zmieniać swoje przyzwyczajenia, co powoduje problemy z jedzeniem. Rolą rodzica i lekarza jest praca nad zachowaniami dziecka oraz dostarczanie mu niezbędnych składników odżywczych. 

Jakie jeszcze problemy z jedzeniem zdarzają się u dzieci ze spektrum autyzmu?

Selektywność wybierania pokarmów to nie jedyny problem z jedzeniem u dzieci z autyzmem. Pacjenci mogą odmawiać przyjmowania posiłków z najbardziej błahych powodów. Wśród nich wyróżnia się m.in. podanie posiłków na innym talerzu niż dzień wcześniej, czy też posadzenie dziecka na innym krześle i w innym miejscu przy stole. To zaburza rutynę pacjenta, który ma nadmierną skłonność do postępowania zgodnie z nawykami. Wpływ na problemy z jedzeniem u dzieci autystycznych może mieć także wykorzystywanie innej zastawy, innego obrusa czy też innych dodatków na stole. W związku z tym rodzice takich dzieci powinni stale pracować nad kontrolą emocji maluchów, a także spokojnie stymulować dzieci do wprowadzania zmian w ich życiu. 

Nadwrażliwość wizualna i zapachowa

Dzieci autystyczne mogą także posiadać nadwrażliwość wizualną lub zapachową. Ta pierwsza objawia się tym, że dzieci chcą jeść tylko produkty spożywcze w danym kolorze oraz odrzucają inne pokarmy. Analogicznie sytuacja wygląda z nadwrażliwością zapachową, gdzie dzieci tolerują jedne zapachy potraw i całkowicie odrzucają inne. W zależności od indywidualnych predyspozycji, nadwrażliwość może dotyczyć mocnych zapachów lub mdłych i podobnie jest ze smakiem posiłków. 

Terapia dietetyczna u dzieci ze spektrum autyzmu

Spektrum autyzmu u dzieci powoduje występowanie problemów żywieniowych u większości z nich. W związku z tym w ramach leczenia schorzenia wprowadza się także terapię dietetyczną. Dietę dostosowuje się do indywidualnych preferencji pacjenta. Do popularnych rozwiązań stosowanych przy spektrum zalicza się dietę bezglutenową czy też dietę specyficznych węglowodanów. Do tego warto postawić na suplementację uzgodnioną z dietetykiem i lekarzem prowadzącym. W ramach leczenia spektrum autyzmu i problemów z jedzeniem u dzieci, należy unikać podawania maluchom przetworzonej żywności, przekąsek i fast foodów. 

Naucz się pracować z dziećmi, które chorują na spektrum autyzmu. Na stronie lingwista.lublin.pl znajdziesz mnóstwo wartościowych kursów i materiałów edukacyjnych, m.in. Studia podyplomowe z dziedziny autyzmu w wersji online które pomogą Ci w zdobywaniu nowych umiejętności. Zobacz, jak pracować z dziećmi, które borykają się z tak trudnym zaburzeniem. 

Artykuł sponsorowany