content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

bezpieczny import z chin
Biznes Praca

Jak organizuje się bezpieczny import z Chin?

Chiny to najbardziej zaludniony kraj na świecie i drugi – co do wielkości – eksporter towarów do Polski. Nic w tym dziwnego. Przecież produkty z tego dalekiego azjatyckiego państwa to już nie same niskiej jakości towary. Obecnie jest wiele dobrych, wysokogatunkowych rzeczy – od elektroniki po odzież i zabawki dla dzieci. W tym artykule nie będziemy jednak opisywać działalności chińskich fabryk, a przyjrzymy się, jak zorganizować bezpieczny import z Chin.

Przygotowania do importu

Należy oczywiście zacząć od bardzo dokładnej analizy. Na spokojnie przemyśleć kwestie związane z całkowitymi kosztami importu oraz dowiedzieć się, jakie będą nam potrzebne do tego dokumenty. Wiadomo przecież, że trzeba zawsze przestrzegać wszelkich formalności.

Jeżeli na dany towar nie są nałożone wyraźne ograniczenia, to możemy bez problemu go sprowadzić. Przy odprawie celnej potrzebna będzie faktura (albo list przewozowy w przypadku drogi morskiej), którą otrzymamy od chińskiego przedsiębiorstwa. Nie może na niej zabraknąć pewnych istotnych informacji, a więc adresu, daty i numeru, nazwy produktu, a także ilości i ceny jednej sztuki.

To jednak nie wszystko. Poza wyżej wspomnianą fakturą, potrzebny będzie jeszcze dokument, w którym opisywana jest specyfikacja towarów (w języku angielskim: packing list). A konkretniej mówiąc, waga brutto i netto całego ładunku, a także m.in. ilość transportowanych paczek (kartonów).

Wiarygodny dostawca

Na bezpieczny import z Chin ma również wpływ sam dostawca. Tylko wiarygodny kontrahent może zapewnić nas, że jakość sprowadzonych produktów będzie bez zarzutu, a transakcja przebiegnie bez kłopotów. Nie wystarczy jednak zwykła rozmowa przez telefon czy wymiana kilku e-maili, aby mu zaufać.

Musimy bardzo skrupulatnie sprawdzić rzetelność firmy, z jaką podjęliśmy naszą współpracę. Jak długo działa na rynku? Czy na pewno legalnie? Między innymi na te pytania trzeba poznać satysfakcjonującą odpowiedź. W celu odszukania odpowiedniego dostawcy, warto udać się więc na targi branżowe, które są organizowane zarówno w Chinach, jak i na terenie Europy.

Podsumowanie

Uwaga! Jako importer powinniśmy przygotować się do zawarcia umowy w sposób przemyślany – na spokojnie, bez pośpiechu. Ale nawet, jeżeli wszystko jest zapięte na ostatni guzik i wydaje się w porządku, to i tak warto jeszcze skontrolować sprowadzany towar tuż przed wysyłką.

Dlaczego? To takie dodatkowe zabezpieczenie w razie problemów, umożliwiające zminimalizowanie ryzyka towarowego oraz zaoszczędzenie bardzo cennego czasu.