Obrót akcjami na giełdzie papierów wartościowych staje się coraz łatwiejszy. Co trzeba zrobić, by rozpocząć inwestowanie?
Przede wszystkim – niezbędne dokumenty
Pierwszym krokiem do założenia konta na wybranej platformie inwestycyjnej lub w domu maklerskim powinno być przygotowanie potrzebnych dokumentów. W większości przypadków wystarczy po prostu dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, który można aktualnie przesłać nawet w formie skanu. Niekiedy potrzebne będzie dodatkowo potwierdzenie miejsca zamieszkania. Najczęściej ma to miejsce w sytuacji, gdy adres z dokumentu tożsamości nie zgadza się z informacjami dotyczącymi konta bankowego, z którego chcemy wpłacić pieniądze na rachunek inwestycyjny.
Oprócz potwierdzenia tożsamości ważne będzie także przejście przez procedury weryfikacyjne Unii Europejskiej. Mowa przede wszystkim o wymogach dyrektywy MiFID, która służy do sprawdzenia wiedzy inwestora oraz dostosowaniu oferowanych instrumentów finansowych pod kątem doświadczenia i tolerancji ryzyka. O ile dostęp do akcji jest praktycznie gwarantowany, o tyle sytuacja opcji, kontraktów terminowych, kontraktów różnicowych i podobnych instrumentów może wyglądać nieco inaczej. W niektórych przypadkach inwestorzy nie będą mogli nimi obracać ze względu na niewystarczające doświadczenie. Co istotne, wypełnienie dyrektywy MiFID przeważnie nie wymaga samodzielnego wypełniania żadnych dokumentów: całość procesu zazwyczaj znajduje się po stronie brokera.
Zapoznaj się z rynkiem, zanim wpłacisz pierwsze pieniądze
Jeszcze przed dokonaniem pierwszej wpłaty warto zaznajomić się z najważniejszymi pojęciami oraz mechanizmami rynku. Najważniejszą kwestią będzie zrozumienie ryzyka związanego z inwestycjami – należy przede wszystkim zaznaczyć, że mogą one zawsze wiązać się z bezpowrotną utratą środków. Z tego względu na początku zaleca się wpłatę jedynie kwot, które jesteśmy w stanie stracić. Do tego dobrym pomysłem będzie przeczytanie poradników, które tłumaczą m.in. rodzaje zleceń, sesje giełdowe, dywersyfikację czy rodzaje dostępnych instrumentów finansowych.
Aby w praktyczny sposób dowiedzieć się, jak inwestować na giełdzie, można także skorzystać z wersji demo wybranej platformy brokerskiej. W tym przypadku obrót odbywa się wyłącznie z użyciem wirtualnych pieniędzy, dzięki czemu można zapoznać się z rynkiem bez ryzyka. Taka opcja jest udostępniana przez wielu brokerów, m.in. duński bank Saxo.
Pierwsza wpłata na rachunek inwestycyjny
Po zaznajomieniu się z kluczowymi informacjami o giełdzie można przejść do wpłaty pierwszych pieniędzy na konto. Najczęściej będziemy mogli zrobić to w całości online, korzystając z przelewów elektronicznych. W niektórych przypadkach potrzebne będzie poczekanie na weryfikację rachunku bankowego. Ponownie zaznaczamy, że na start powinny być to jedynie kwoty, które jesteśmy gotowi stracić – każda inwestycja jest obarczona ryzykiem. Należy przy tym jednak zaznaczyć, że niektórzy brokerzy wprowadzają minimalne kwoty wpłaty, które pozwalają zabezpieczyć obie strony, a jednocześnie zapewnić inwestorom nieco więcej możliwości już na samym początku. Po pierwszej wpłacie można już swobodnie uczestniczyć w obrocie akcjami – wcześniej warto jednak przygotować odpowiedzialną strategię, która powinna uwzględniać zarówno analizę techniczną, jak i fundamentalną.
Artykuł sponsorowany