Sytuacja osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy znacznie się poprawia. Na wielu stanowiskach w trakcie szukania pracownika są brane pod uwagę przede wszystkim kwalifikacje i umiejętności kandydatów. W jaki sposób zatrudnić osobę z niepełnosprawnością i co zrobić, by przebieg zatrudnienia był zgodny z prawem? Sprawdź, o czym pamiętać!
O czym warto wiedzieć, zanim zatrudnisz osobę z niepełnosprawnością?
Jeżeli chcesz zatrudnić osobę z niepełnosprawnością, zapoznaj się nie tylko z Kodeksem Pracy, ale też inną ustawą. Jaką? W tym przypadku najważniejsza jest Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 roku. To tam znajdziesz dokładne informacje na temat praw i obowiązków, jakie wynikają z zatrudnienia.
Dodatkowo dowiedz się, jakie są stopnie niepełnosprawności. Każdy z nich charakteryzuje się trochę innymi zestawami możliwych do wykonania obowiązków. Ponadto zależnie od stopnia będą inne korzyści z zatrudnienia. Aktualnie przyjęte są trzy stopnie niepełnosprawności:
- lekki,
- umiarkowany,
- znaczny.
Dzięki wiedzy na ten temat łatwiej dobierzesz zakres obowiązków i przygotujesz odpowiednie stanowisko. To przyniesie korzyści zarówno Tobie – jako pracodawcy – jak i osobie zatrudnianej.
Jakie są najważniejsze obowiązki przy zatrudnieniu osoby z niepełnosprawnością?
Żeby zgodnie z prawem zatrudnić osobę z niepełnosprawnością i zapewnić jej odpowiednie warunki, pamiętaj o kilku najważniejszych obowiązkach. Warto je poznać, jeszcze zanim zatrudniona osoba pojawi się w Twoim przedsiębiorstwie.
Dodatkowy urlop wypoczynkowy
Jeżeli osoba z niepełnosprawnością (w umiarkowanym lub znacznym stopniu) przepracuje minimum rok od uzyskania orzeczenia – nabywa prawo do dodatkowych dni urlopu wypoczynkowego. W tym przypadku to 10 dodatkowych dni. Jeśli jednak konkretnej osobie przysługuje wydłużenie urlopu z jakiegoś innego powodu – w sumie wszystkich dodatkowych dni może być maksymalnie 10.
Krótszy czas pracy
Osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności mogą pracować maksymalnie 8 godzin dziennie, czyli 40 godzin na tydzień. W przypadku pracowników o umiarkowanym lub znacznym stopniu – maksymalna liczba godzin pracy to 7 dziennie, a więc 35 tygodniowo.
Poza pracą związaną z ochroną osób i mienia lub monitoringiem – pracownicy z niepełnosprawnością nie mogą pracować w nocy. Istnieje jednak możliwość, by pracownik w innej branży otrzymał od lekarza zgodę na taką pracę.
O czym jeszcze warto pamiętać? Ograniczeniu podlegają też godziny nadliczbowe. Standardowo osoba z niepełnosprawnością nie może mieć nadgodzin, chyba że pozwolenie wyda lekarz. Bez względu na stopień pracownikowi z orzeczeniem przysługuje również dodatkowa przerwa w pracy – drugie 15 minut.
Przystosowane stanowisko pracy
Jeśli zatrudniasz osobę z niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub znacznym, niezbędne jest przystosowanie stanowiska – czyli zapewnienie np. oprzyrządowania wynikającego ze specyficznych potrzeb.
Dodatkowe płatne zwolnienie
Osoba ze stopniem umiarkowanym lub znacznym ma prawo do maksymalnie 21 dni dodatkowego zwolnienia raz w roku. Ten czas może wykorzystać np. na rehabilitację czy sanatorium.
Chcesz poczytać więcej o zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością? Sprawdź artykuł: https://pragmago.pl/porada/zatrudnienie-osoby-niepelnosprawnej-obowiazki/