Cyberbezpieczeństwo – od antywirusów poprzez szyfrowanie danych aż po zaawansowane rozwiązania takie jak ochrona ANTY-DDoS – to jeden z najważniejszych tematów zarówno dla firm, jak i zwykłych internautów. Jak wyglądał rozwój tej dziedziny?
Początki cyberbezpieczeństwa: Creeper i Reaper
Pierwszy program, który można było określić jako antywirus, powstał już w latach 70. XX wieku. To czas, w którym jeszcze nie istniał Internet, który znamy dziś – amerykańskie wojsko korzystało jednak z jego prekursora, czyli sieci ARPANET. Już w 1971 roku pojawił się pierwszy „wirus”: program o nazwie Creeper, który replikował się pomiędzy komputerami, pozostawiając wiadomość „złap mnie, jeśli potrafisz”. Rok później powstał program Reaper, którego zadaniem było właśnie schwytanie Creepera – jest to zatem pierwszy antywirus, który wyznaczył początek rozwoju cyberbezpieczeństwa.
Lata 80.: rozwój wirusów i antywirusów
W miarę rozpowszechniania się technologii cyfrowych rosła także liczba wirusów komputerowych, które atakowały różne urządzenia. W latach 80., gdy na rynku dominowały sprzęty marki Atari, opracowano pierwsze komercyjne antywirusy. Pierwszym szeroko dostępnym produktem tego typu był program o nazwie Ultimate Virus Killer – „ostateczny zabójca wirusów”, wydany w 1987 roku.
Lata 90.: Internet i nowe zagrożenia
Im szerzej dostępny był Internet, tym atrakcyjniejszy stawał się dla cyberprzestępców. Od połowy lat 90. antywirusy i zapory ogniowe oferowane były na dużą skalę, by chronić komputery internautów. To również okres, w którym opracowano liczne metody ataków stosowane do dziś – m.in. DDoS; niedługo później pojawiła się też ochrona ANTY-DDoS.
Cyberbezpieczeństwo w sieci
Od samego początku istnienia Internetu zagrożenie ze strony hakerów stale rośnie, co szczególnie widać w ostatnich latach. Już niemal każda firma spotkała się z atakami internetowymi, które mogą poważnie zakłócić działanie przedsiębiorstwa. Szczególną rolę w cyberbezpieczeństwie odgrywają dostawcy usług online, którzy muszą skutecznie zabezpieczać swoje rozwiązania. Jakie metody ochrony są dostępne dla przedsiębiorstw? Warto spojrzeć między innymi na ofertę INEA – dla firm przygotowano między innymi całodobowy monitoring czy dedykowane rozwiązania, takie jak ochrona ANTY-DDoS.
INEA dla firm: bezpieczeństwo w sieci w parze ze świetnymi parametrami połączenia
Ochrona ANTY-DDoS to nie wszystko, na co można liczyć ze wsparciem firmy INEA. Poznański dostawca ma także bardzo atrakcyjną ofertę Internetu biznesowego – podstawą usług jest symetryczny światłowód dla firm, który zapewnia prędkości na poziomie 1 Gb/s. To wartość, która dotyczy zarówno pobierania, jak i wysyłania danych. Dzięki temu będzie to świetne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które na co dzień przesyłają pliki o sporych rozmiarach i operują na dużych zbiorach danych. Światłowód to także niezrównana stabilność oraz bardzo niskie opóźnienia, co przekłada się na doskonałe wrażenia z korzystania z sieci.