content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Lifestyle

Jakie maseczki antywirusowe?

Potrzebujesz maseczki antywirusowej i zastanawiasz się, jaką wybrać? Te środki ochrony własnej występują w wielu wariantach, dlatego takie pytania są jak najbardziej uzasadnione. Odpowiadając na nie, trzeba się zastanowić, do jakich celów będzie Ci służyła maseczka, czy ma być jednorazowa, czy wielokrotnego użytku. Wreszcie, ile jesteś w stanie za nią zapłacić. Prezentujemy najpopularniejsze typy maseczek ochronnych.

Podział maseczek ze względu na wydajność filtracji

Popularne półmaski ochronne są stosowane w celu zabezpieczenia dróg oddechowych przed kontaktem ze szkodliwymi substancjami. Są to przede wszystkim aerozole, dymy i pyły, które uwalniają brzydkie zapachy. Przedostając się przez nos i usta trafiają do płuc, szkodząc im oraz pozostałym organom. Aby zapewnić sobie skuteczną ochronę, wybiera się maski standaryzowane, spełniające europejską normę EN 149, przeczytasz o nich https://medivon.pl/jakie-maseczki-antywirusowe/. Są to:

  • FFP1 – maseczki mające podstawowy poziom filtracji. Chronią przed nietoksycznymi pyłami, wdychane przez nie substancje raczej nie wywołują chorób, ale mogą drażnić drogi oddechowe. Mają całkowity przeciek wewnętrzny nieprzekraczający 25% i filtrują około 80% cząsteczek z powietrza (o wielkości 0,6 μm),
  • FFP2 – popularna i powszechnie dostępna maseczka, zapewniająca wydajność filtracji na poziomie 94%. Szczelność wynosi około 90%, a to daje skuteczną ochronę przed szkodliwymi dymami, cząsteczkami aerozolu, czynnikami chorobotwórczymi,
  • FFP3 – najbardziej zaawansowana maseczka ochronna, filtrująca nawet 99% zanieczyszczeń stałych i płynnych. Szczelność wynosi około 95%. Maseczka stosowana w przemyśle i medycynie, w miejscach, w których dopuszczalne normy są przekroczone nawet 30-krotnie.

Maseczki jednorazowe i wielokrotnego użytku

Maseczki możemy podzielić też ze względu na to, jak często i intensywnie mogą być eksploatowane. O tym fakcie informuje producent, stosując oznaczenie na opakowaniu maseczki:

  • NR – maseczka jednorazowego użytku,
  • R – maseczka wielokrotnego użytku,
  • D – maseczka przeznaczona do użytkowania w pomieszczeniach zapylonych.

Istotne będzie też to, czy na maseczce widnieje symbol CE. Oznacza on, że wyrób jest certyfikowany i zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi normami bezpieczeństwa.

Gdzie została wyprodukowana maska?

Jeżeli na Twojej maseczce widnieje symbol KN95, to oznacza, że wyrób pochodzi z Chin i jest zgodny z tamtejszymi standardami. Są one jednak odpowiednikiem naszych (europejskich i amerykańskich). Maseczki rodzimej produkcji mają symbol N95.