content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Jaką spółkę wybrać w 2022 roku
Biznes

Jaką spółkę wybrać w 2022 roku?

Wybór odpowiedniej formy działalności ma istotny wpływ na rozliczenia podatkowe, biznesowe decyzje oraz operacje biznesowe. W przypadku spółek wyróżnia się jednostki osobowe i kapitałowe. Warto wiedzieć, którą opcję wybrać w 2022 roku.

Spółka cywilna

Podmiot ten nie posiada własnego mienia. Wszelkie prawa i należności zaliczane są do majątku wspólników. Spółka nie może również mieć własnej firmy. Do jej założenia niezbędne są  m.in. rejestracja wspólników w CEIDG, zgłoszenie do Urzędu Skarbowego i GUS, uregulowanie podatku.  Wśród zalet spółki należy wskazać: niski koszt rozpoczęcia działalności, krótki czas utworzenia, prostą umowę bez udziału notariusza, prostą księgowość. Jej wadami są natomiast: osobistą odpowiedzialność za wszelkie należności, stały skład właścicieli, obowiązek opłacania skład na ubezpieczenie społeczne.

Spółka jawna

Jednostka ta nie jest prawnym podmiotem. Może ona prowadzić działalność pod własną firmą i posiadać majątek, stanowiący wkłady wspólników oraz nabyte instrumenty finansowe. Do utworzenia spółki niezbędny jest wpis do KRS. Każdy wspólnik ponosi odpowiedzialność za zobowiązania przedsiębiorstwa posiadanym majątkiem. Wierzyciel uprawiony jest do prowadzenia egzekucji finansowej bezpośrednio od właściciela spółki jeśli próby uregulowania należności z finansów firmy okazały się bezskuteczne. 

Spółka partnerska

Taka forma działalności stanowi świetną opcję dla podmiotów, wykonujących wolny zawód. Spółkę mogą założyć osoby, zajmujące się psychologią, architekturą, weterynarią itd. Działalność firmy regulowana jest przez KSH. Każdy partner odpowiada za zobowiązania spółki niezwiązane z wykonywaniem wolnego zawodu. Firma może rozpocząć swoją działalność po wpisaniu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka stanowi świetną opcję dla wszystkich osób, pragnących zwiększyć swój majątek. Należy jednak pamiętać, że każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Chcąc wybrać dla siebie najlepszą opcję, warto skonsultować się ze specjalistami z MyLegalStore.