content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Lifestyle

Jak wybrać dobre buty MTB?

Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z rowerem nie zastanawia się nad tym, że taka forma aktywności może stać się ich codziennością. Na początku więc kupujemy odpowiedni rower, ale dopiero później decydujemy się na kompletowanie wyposażenia i różnych dodatków.Z czasem im bardziej zaawansowanymi rowerzystami się stajemy, zaczynamy potrzebować coraz bardziej specjalistycznego sprzętu, który trafia do naszego kolarskiego ekwipunku. Bardzo podobnie jest z obuwiem, ponieważ na początku jeździmy w normalnych butach, ale później chcemy osiągnąć coraz lepsze rezultaty, więc zwracamy również uwagę na to, aby kupić buty dedykowane do jazdy na rowerze.

Rowerowe buty do pedałów platformowych czy zatrzaskowych?

Właściwe obuwie do roweru musi być odpowiednio dopasowane do naszych potrzeb. Dobre buty MTB będą wspierać naszą jazdę, ale również poprawiają komfort i wydajność pedałowania.Większość zaawansowanych rowerzystów najczęściej korzysta z pedałów zatrzaskowych. Początkujące osoby natomiast obawiają się takiego modelu, dlatego też na pierwszy rower wybierają buty do turystycznej jazdy, które przystosowane są do pedałów płaskich.Podstawowe modele rekreacyjne butów SPD mają fabrycznie zamontowane specjalne zaślepki w podeszwach, dzięki czemu można je wykorzystywać także do jazdy na zwykłych pedałach. Mają znacznie sztywniejszą podeszwę, niż standardowe adidasy, dzięki czemu efektywniej przekazują siłę nacisku na pedała i ograniczają zmęczenie stóp, zwłaszcza na długich dystansach.Żeby jednak jak najbardziej zmaksymalizować efektywność transferu energii, należy jeździć w butach zatrzaskowych. Platformowe pedały są wykorzystywane głównie w dyscyplinach ekstremalnych, takich jak downhill, street, freeride, dirt, albo enduro. Do nich produkowane są także specjalne buty z podeszwami, które bardzo dobrze trzymają się płaskich pedałów z pinami. Takie obuwie chroni również stopy przed kontuzjami, ponieważ mają wzmocnione podeszły.Jeśli więc zamierzamy ostro jeździć po górach, to warto zdecydować się na obuwie MTB, ponieważ jest kompatybilne ze wszystkimi systemami pedałów zatrzaskowych. Ponadto rozstaw śrub do mocowania bloków jest zunifikowany, dzięki czemu niezależnie od tego, jakie buty MTB SPD wybierzemy, to zawsze będzie można je idealnie dopasować do wpinanych pedałów MTB.

Turystyczne czy sportowe buty MTB?

Producenci obuwia oferują bardzo zróżnicowane produkty. Osobom początkującym może być trudno dopasować konkretne buty MTB, dlatego warto zwrócić się o pomoc do sprzedawcy zajmującego się sprzedażą takiego obuwia. Z pewnością doradzi, na który model się zdecydować. Na rynku dostępne są buty:

  • rekreacyjne – sznurowane,
  • sportowo-rekreacyjne,
  • sportowo-wyścigowe,
  • wyścigowe.

Jak wybrać dobre buty MTB?

Kiedy poszukujemy odpowiedniego obuwia MTB, to na początek powinniśmy przede wszystkim dokładnie zastanowić się nad naszym stylem jazdy oraz potrzebami. W ten sposób będziemy mogli wybrać dobrze dopasowane buty, idealnie dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli nie wiemy, na co się zdecydować to sprawdzonym modelem są buty sportowo-rekreacyjne, które sprawdzają się w każdych warunkach, a dodatkowo są w przystępnej cenie.