content-manager.pl

Biznes IT Marketing Finanse

e praca
Lifestyle Praca

E praca – stale rosnący trend, dzięki któremu formy oszczędzają, a pracownicy się radują

W dzisiejszych czasach firmy starają się minimalizować koszty, a rozmaite możliwości, jakie daje nowoczesna technologia, umożliwiają współpracę całego zespołu, którego członkowie mogą być zlokalizowani w różnych miejscach, pracując z domu. E praca, bo to o niej mowa, jest jednak nie tylko sposobem na oszczędności, ale także czyni pracowników szczęśliwymi i wysoko zmotywowanymi.

Na czym polega e praca?

E praca to nic innego, jak wykonywanie swoich obowiązków zawodowych w domu. Jeszcze nie tak dawno temu była ona kojarzona przede wszystkim z osobami prowadzącymi własny biznes, w tym z freelancerami. Już od co najmniej kilku lat jej popularność wzrosła jednak znacznie w wielu branżach, a są takie, w których jest ona dominującą formą organizacji pracy.

E praca jest powszechna między innymi w branży kreatywnej, w marketingu, w edukacji i w sektorze różnego rodzaju usług. Wiele firm nawet nie posiada biur lub posiada jedno bardzo małe, które służy wyłącznie przyjmowaniu korespondencji i jest miejscem rejestracji działalności, podczas gdy pracownicy danego przedsiębiorstwa pracują wyłącznie zdalnie, często zamieszkując różne polskie miasta.

Oszczędności i zadowolenie pracowników kluczem do dobrze prosperującego biznesu

Dla wielu firm zdalna praca to sposób na poczynienie sporych oszczędności, gdyż oszczędzają one na kosztach wynajmu pomieszczeń do prowadzenia działalności, a do tego pracownicy często pracują na własnym sprzęcie, chociaż niektóre formy wymagają wykonywania przez nich zadań na sprzęcie służbowym. Praca zdalna to też oszczędności poczynione na kosztach zwolnień lekarskich, gdyż jak pokazują badania, pracownicy gorzej się czujący, którzy w normalnych warunkach udaliby się na zwolnienie lekarskie, nie idą na nie, wykonując normalnie swoje zadania.

Z punktu widzenia pracownika e praca to z kolei wspaniała możliwość pogodzenia życia zawodowego i osobistego, a do tego umożliwia ona poczynienie znacznych oszczędności, gdyż nie tylko nie muszą oni wydawać pieniędzy na dojazd do firmy, lecz także oszczędzają co najmniej kilkadziesiąt godzin miesięcznie, który to czas spędziliby na dojeżdżaniu do miejsca pracy.

Pracownik wykonujący swoją pracę z domu jest też w o wiele większym stopniu zadowolony z pracy w firmie, bardziej lojalny, a także wypoczęty, gdyż w domu warunki do pracy są o wiele lepsze, niż w biurze firmy. Do tego wiele osób ceni sobie możliwość elastyczności, a coraz więcej form oferuje możliwość e pracy, której nie trzeba wykonywać w ściśle określonych godzinach, gdyż liczy się tylko efekt, a im szybciej pracownik upora się z zadaniami przeznaczonymi na dany miesiąc lub tydzień, tym więcej czasu wolnego będzie miał dla siebie. Taki model doskonale sprawdza się w wielu formach, zwłaszcza że praca w domu jest najczęściej o wiele bardziej efektywna i dokładna, niż ta wykonywana w biurze.